Ziarnko pieprzu. Czyli co to znaczy NIE? (Ćwiczenie 1)

Celem tego eksperymentu jest odkrywanie osobistego znaczenia słowa NIE i rozwijanie w sobie umiejętności radzenia sobie z odrzuceniem.

NIE jest jak ziarnko pieprzu w zupie – może poprawić jej smak i spowodować, że nabierzesz większej ochoty na resztę lub zniechęcić Cię do dalszej konsumpcji. Kiedy znajdujesz w zupie kolejne ziarnko pieprzu, szczególnie, gdy trafia Ci między zęby wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewałeś, możesz czuć się zirytowany lub zniechęcony. Kiedy szukając pracy, po raz któryś tam z rzędu słyszysz NIE, możesz czuć się potraktowany niesprawiedliwie, mieć ochotę wściec się i coś zdemolować lub obrazić się na cały świat pracy, zamknąć oczy, zwinąć się w kłębek i nie wychodzić z domu, włączyć telewizor na maksa, upić do nieprzytomności, albo co tam masz jeszcze w zanadrzu jako sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami…

Zanim NIE spowoduje, że zaczniesz czuć się, myśleć lub działać w sposób mało efektywny dla realizacji własnych celów, poeksperymentuj z nim nieco. Stań z NIE twarzą w twarz i poobserwuj, co się dzieje, co to NIE może zrobić lub robi z Tobą. Wypróbuj różne sposoby reagowania.

Zacznij od zastanowienia się, co dla Ciebie znaczy NIE.

Dokończ zdanie:

Kiedy słyszę „nie”, znaczy to dla mnie…

A teraz do tego dokończenia dopisz:

… a to znaczy dla mnie…

… a to znaczy dla mnie…

… a to znaczy dla mnie…

Kop głęboko, aż dojdziesz do momentu, kiedy nic już Ci się nie pojawi, albo zaczną pojawiać się te same myśli lub poczujesz, ze teraz już nic tylko wziąć i to zrobić. Jak dojdziesz do końca, zastanów się, czy twoje rozumienie słowa NIE pomaga Ci lepiej radzić sobie z życiem i trudnymi sytuacjami. To, jak w głębi rozumiesz słowo NIE i co ono dla Ciebie znaczy będzie rzutowało na to, jak odbierzesz każde kolejne niepowodzenie w poszukiwaniu pracy. Przyjrzyj się 2 przykładom:

1. Kiedy słyszę „nie” znaczy to dla mnie, że nie mogę.

      To, że nie mogę znaczy dla mnie, że nic się nie da zrobić.

         To, że nic się nie da zrobić znaczy dla mnie, że tylko siąść i płakać.

2. Kiedy słyszę „nie” znaczy to dla mnie, że muszę się bardziej postarać.

      To, że muszę się bardziej postarać znaczy dla mnie, że potrzebuję więcej popracować.

         To, że potrzebuję więcej popracować oznacza, że mam ustalić plan działania i wziąć się do roboty.

To, które z tych znaczeń jest bardziej konstruktywne raczej nie wymaga dyskusji.

Jeśli to, do czego Ty doszedłeś nie jest dla Ciebie konstruktywne zastanów się, jak mógłbyś zmienić swoje rozumienie słowa NIE na takie, aby było dla Ciebie bardziej pomocne. Dokończ zdanie:

Dotąd słowo NIE znaczyło dla mnie…, a od teraz znaczy….