Zdobywanie pracy (część 46) – Ścieżka Ziejącego Smoka

A co z tymi, którzy nie posiadają komfortu spokojnego działania? Muszą szybko zdobyć pracę. Niektórzy z nich są z tego powodu całkiem zadowoleni, bo działają efektywnie jedynie w sytuacji skrajnej. Inni popadają w depresję lub bierność czując, że zadanie przed jakim stoją ich przerasta. I jednym i drugim konieczna do realizacji zadania jest energia. Będą jej potrzebować sporo w krótkim czasie. Dlatego ścieżka na jaką wejdą nazwana została ‚Ścieżką Ziejącego Smoka’. Trochę śmieję się z tych nazw – ale zrozumiałem, że wielu osobom pozwalają one ustawić się we właściwy sposób do sprawy. Jest w tym humor i możliwość identyfikacji z pożądanym zachowaniem – czerpania energii z symbolu. Żeby szybko osiągnąć na tej drodze sukces, trzeba się naprawdę napracować. Ale warto.

Zasadniczo podróżując tą ścieżką (a w zasadzie lecąc z szybkością ponaddźwiękową) robisz dokładnie to samo, co poprzednio – z tą tylko różnicą, że zwiększasz intensywność. Teraz Twoim zadaniem jest zidentyfikować 4 lub 5 firm… dziennie! A więc od 20 do 25 tygodniowo. Po miesiącu będziesz zatem miał bazę danych obejmującą od 80 do 100 firm. I na tym koniec. Ten miesiąc tak intensywnej pracy sprawi, że będziesz wykończony i zasłużysz na tygodniowy wypoczynek. Nawet najbardziej energetyczny smok nie może cały czas ziać ogniem. W tym czasie odpocznij i zbierz siły. Oderwij się od zadania. Twoja troska o efekt choć zrozumiała nie pomoże Ci zdobyć tego, o czym marzysz. Nie rób nic, co związane byłoby z poszukiwaniami. Cztery tygodnie intensywnej pracy przy założeniach jak wyżej to i tak o wiele więcej, niż robi przez cały okres poszukiwania pracy 98% poszukiwaczy. Jesteś w elicie. Dlatego pozwól sobie na komfort leniuchowania. A potem wróć do pracy i jeszcze raz przypomnij się menadżerowi, w taki sposób, w jaki opisywałem wcześniej. Zadziała.

Zachowanie na ścieżkach:
Aby właściwie podążać ścieżkami i nie zboczyć z nich, ani ich nie zgubić musisz wiedzieć o paru sprawach. Ważne jest aby:

  • działać z planem konsekwentnie, czyli dzień w dzień (szczególnie na Ścieżce Ziejącego Smoka),
  • wprowadzać przerwy urlopowe wolne od jakichkolwiek działań na ścieżce,
  • robić swoje ignorując wewnętrzne obawy i lęki (np. „co o mnie sobie menadżer pomyśli?„),
  • śmiało iść do przodu czasami pomimo braku efektów lub krytyki z zewnątrz (rodzina, przyjaciele),
  • zadawać pytania i podejmować dialog,
  • wyrobić sobie poczucie, że to Ty wybierasz pracodawcę, a nie on Ciebie.

I jeszcze jedno. Niezależnie od tego, jaki model postępowania przyjąłeś wiedz, że aby przetrwać na ścieżce potrzebujesz towarzystwa. Ludzi, którzy będą Cię wspierać i pomagać lepiej przygotować ofertę lub przetrwać kryzys. To ważne mieć przyjaciół i doświadczać ich wsparcia. Szczególnie dzisiaj.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły: