Zdobywanie pracy (część 44) – Kiedy usłyszysz NIE

Nikt z nas nie lubi, kiedy mu się odmawia. To fakt. Co jednak począć, kiedy tak się zadzieje na ścieżce, którą podążasz? Zdarzenie to powinno Ci pokazać, że odniosłeś mały sukces. Ktoś przeczytał to, co napisałeś i zadał sobie trud odpowiedzenia Ci. A to w dzisiejszym świecie bardzo dużo. W żadnym więc wypadku nie skreślaj tego kontaktu ze swojej listy. Wręcz przeciwnie, nawiąż z nim głębszą relację – pisząc np. tak:

Przykład reakcji na początkowe niepowodzenie
Adam Kowalski
Właściciel ABC Sp. z o.o.

Szanowny Panie,

Dziękuję za odpowiedź, jakiej mi Pan udzielił. Nie ukrywam, że trudno jest mi się pogodzić z myślą, że praca z Panem w firmie ABC nie jest mi dana. Dlatego pozwoli Pan, że zapytam o jeszcze jedną kwestię: Co musiałoby się stać, by zaproponował mi Pan etat?
Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam.

Bartosz Nestorowicz

Pytanie to można sformułować inaczej, np.:

  • Czego musiałbym się nauczyć, by rozpatrzył Pan moją kandydaturę?
  • Co powinno się znaleźć w moim CV, by spojrzał Pan na nie z zainteresowaniem?

Ważne, aby pytanie było konstruktywnie zadane i skupiało się nie na tym, czego Ci brakuje – ale na tym, co jeszcze możesz zrobić. Zobaczysz, jak często otrzymasz odpowiedź na tak postawione pytanie. Ludzie w gruncie rzeczy lubią być pomocni i tacy są – o ile mogą sobie na to pozwolić. Dlatego warto pytać.

A co zrobić, jeśli ktoś definitywnie powie „nie”? Przyjmij to do wiadomości i… zadaj ostatnie pytanie!

Przykład reakcji na ostateczne niepowodzenie
Adam Kowalski
Właściciel ABC Sp. z o.o.

Szanowny Panie,

Przyjmuję do wiadomości Pana decyzję i dziękuję za informację. Będę wdzięczny za każdą sugestię związaną z tym, gdzie powinienem się udać lub z kim porozmawiać, by podjąć pracę, w której będę mógł korzystać z moich silnych stron. Pozdrawiam, życząc sukcesów w pracy i życiu prywatym.

Bartosz Nestorowicz

Nigdy nie rezygnuj. Każdą sytuację staraj się wykorzystać. A do korespondencji z menadżerem wróć za rok. O ile dalej będziesz chciał z nim pracować.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

  • job24.co

    Witam, zainspirował mnie Pan. Następnym razem, kiedy otrzymam odpowiedź NIE na moje CV spróbuję Pana metody. Może się uda;)