Zdobywanie pracy (część 41) – Poczta Polska, czyli nieoczywisty sprzymierzeniec

Dzisiaj będzie krótko, ale merytorycznie – czyli napiszę o drugim sposobie komunikowania się z menadżerem. Jeżeli zrezygnowałeś z e-maila i po to, by wysłać swoje CV wybrałeś sposób tradycyjny (list) – możesz pozwolić sobie na bogatszą treść. Już sam fakt otrzymania takiej przesyłki będzie na tyle niezwykły, że adresat poświęci parę sekund więcej na to, by przeczytać otrzymaną korespondencję. To daje sporo możliwości związanych z kreowaniem wiadomości oraz swojego wizerunku. Dlatego możesz napisać na przykład tak:

Przykład treści listu

Adam Kowalski
Właściciel ABC Sp. z o.o.

Szanowny Panie,

Przeglądając internet zwróciłem uwagę na firmę ABC Sp. z o.o. oraz Pana osobę. Po analizie zebranych informacji podjąłem decyzję – chciałbym z Panem pracować. Powody, które o tym zdecydowały to min.:

  • profil firmy,
  • dobre opinie o Państwa produktach,
  • Pana doświadczenie (profil na Goldenie i LinkedIn), co może gwarantować mi dobrego nauczyciela i mentora (to mogą napisać absolwenci lub osoby z niedużym zawodowym doświadczeniem),
  • ciekawa branża,

oraz sporo innych.

Zastanawiając się, co mogę Panu zaoferować od siebie, przygotowałem poniższy dokument. Mam nadzieję, że korzyści jakie w nim pokazałem zwrócą na mnie Pana uwagę. Tym bardziej, że to tylko część z tego, co jestem w stanie wnieść do Pana firmy/działu.

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam,
Bartosz Nestorowicz

Możliwości w jaki ułożyć tekst jest naprawdę wiele. Ważne jest by:

  • nie „przegadać”,
  • być konkretnym,
  • nie prosić tylko proponować,
  • nie „wymądrzać się” – co to ja takiego nie jestem w stanie Panu dać lub poprawić w Pana dziale lub firmie.

I znowu. Masz problem z formułowaniem myśli i przelewaniem tego na papier? To poproś znajomego. Dla wielu ludzi to bułka z masłem. Tym bardziej, że list nie będzie ich samych dotyczył. Stają się wówczas jako pisarze bardzo kreatywni i przekonywujący (kiedy piszą o sobie są zazwyczaj nudni i sztampowi). Dodatkowo: forma listu, papier, liternictwo itp. dają możliwości kreowania Twojego wizerunku i zrobienia wrażenia.

A za tydzień o pierwszej z dwu ścieżek jakimi będziesz podążał: Ścieżce Niezachwianej Pewności.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły: