Zdobywanie pracy (część 35) – Dowiedz się, gdzie chcesz pracować

Jak się wkrótce przekonasz, z każdym następnym odcinkiem tego cyklu poziom trudności będzie rósł. Nie musisz się jednak obawiać. To o czym piszę i co proponuję jest dla ludzi. Problemem nie jest to, z czym się będziesz mierzyć, ale to, jak do tego podejdziesz. Jeśli potraktujesz cały proces jak zabawę lub grę, bez nonszalancji ale z pełnym zaangażowaniem – to może się okazać, że szybko osiągniesz to co sobie zaplanowałeś.

Pracę jaką dzisiaj mam dla Ciebie wykonasz nie wychodząc z domu. Tak więc możesz czuć się bezpiecznie. To nie jest jeszcze etap konfrontacji z menadżerem. Aby zrobić kolejny krok w projekcie powinieneś na chwilę wrócić do swojego nowego CV. Aby je napisać musiałeś odpowiedzieć min. na pytania dotyczącego Twojej użyteczności (Zasada Użyteczności) oraz tego kto ją kupi (Zasada Kupca). Obie one określają Twoją strategię zdobywania pracy. Strategia to nic innego jak sztuka osiągania celów. Innymi słowy, jeśli masz przygotowane CV w nowym standardzie, to masz także strategię, którą teraz przełożysz na konkretne działania – rozbite na etapy oczywiście.

Posłużę się przykładem. Pamiętasz Łukasza? Napisał on CV na potrzeby sektora IT. W dokumencie podkreślił, że potrafi wdrażać oprogramowanie typu CRM. (1) Kto mógłby kupić jego (Twoje) umiejętności (Zasada Kupca)? Kierownicy działu wdrożeń. To oni są potencjalnie zainteresowani proponowaną przez niego korzyścią. Do nich więc Łukasz powinien ze swoim CV trafić – bezpośrednio i bez pośredników. To pierwszy krok. Jeśli wiesz już do kogo chcesz trafić, wypada Ci zrobić kolejny krok. Pamiętaj jednak, że możesz go wykonać dopiero wtedy, kiedy naprawdę wiesz z kim chcesz zrobić „interes”. Inaczej cała procedura nie ma sensu i spali na panewce.

Jeśli to rozumiesz, to dobrze. Jesteś gotowy do tego, by pójść dalej. Odpowiedz więc sobie na pytanie: (2) gdzie znajdziesz takie osoby? W jakiej branży, firmach, miejscach? Jakie stanowiska one piastują lub mogą piastować? W przypadku Łukasza było to łatwe. Kierownicy Działu Wdrożeń są zatrudnieni w branży IT w firmach, które same wytwarzają oprogramowanie do zarządzania albo zajmują się dystrybucją czyichś produktów. Proste. Generalnie na tym etapie nie musisz być bardzo precyzyjny. Wystarczy, że będziesz miał ogólną orientację co do kierunku. Pamiętasz Bogdana? Osoby jakie z kolei jego interesowały były zatrudnione w firmach produkcyjnych ulokowanych w gliwickiej specjalnej strefie ekonomicznej. Byli to kierownicy lub dyrektorzy utrzymania ruchu. Jeśli masz z tym zadaniem kłopot to sprawdź w internecie. Porozmawiaj ze znajomymi. Może okazać się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Cóż, trzeba próbować.

Kiedy zbierzesz wystarczającą wiedzę przejdź do trzeciego pytania. (3) Gdzie (w sensie terytorialnym) chcesz pracować? W rodzinnym mieście? 10, a może maksymalnie 30 km od niego? Możesz się relokować i interesuje Cię cała Polska? Nic z tego! Musisz wybrać na początek jedno miejsce. Miasto lub region, ale raczej mniejszy niż większy. Zamiast więc mówić np. Górny Śląsk, lepiej powiedzieć – jego północna część (Zawiercie i okolice). Nie wolno Ci się rozpraszać. Im większy obszar sobie wybierzesz, tym trudniej będzie Ci się po nim poruszać i zrealizować kolejne kroki. Wybierz więc coś mniejszego – coś, na czym będziesz mógł się w 100% skoncentrować. Dla Bartka, tego od sieci sklepów odpowiedź była oczywista. Interesował go obszar, na którym ulokowana była jego sieć. Nie da się przecież wziąć ze sobą sklepów i przenieść ze Śląska na Warmię.

Na dzisiaj to wszystko. Czy jesteś w stanie zrobić to, o czym napisałem? Odpowiedzieć na trzy postawione pytania? Myślę, że tak. To nic trudnego. Zobaczysz, że będzie to miało spory wpływ na to, jak sprawy ułożą się dalej oraz na uzyskaną przez Ciebie efektywność.

Z resztą kroków pójdzie Ci równie sprawnie.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły: