Zdobywanie pracy (część 30) – Przykład CV opartego na talentach (sprzedaż)

Pamiętasz, że to moja ulubiona kategoria?

Ulubiona, bo każdy z nas ma parę dobrze rozwiniętych talentów, dzięki którym jest w stanie radzić sobie z określonego rodzaju czynnościami czy sytuacjami w sposób mistrzowski. Taki sposób myślenia o człowieku bardzo mnie inspiruje. Jest w nim bowiem zarówno potencjał, jak i energia. Głębokie przekonanie, że jest miejsce dla każdego z nas na rynku pracy. A więc i pogląd, że każdy jest ważny i potrzebny.

Kategoria ‚talent’ to bardzo naturalna kategoria dla młodych ludzi. Szczególnie tych, którzy odebrali wykształcenie ogólne i nie mają „fachu” w ręku. Stoją więc przed trudnym zdaniem przekonania pracodawcy do siebie. Ale jest kategoria naturalna nie tylko dla ludzi wchodzących na rynek pracy. Wielokrotnie byłem świadkiem tego, jak w oparciu o swoje talenty ludzie w sile wieku zdobywali zatrudnienie. Zobacz jak z tym zadaniem poradził sobie Łukasz (ten z Horyzontu).

W rozdziale 17 zawarta została częściowa diagnoza jego talentów. Wynika z niej, że Łukasz potrafi wywierać wpływ na ludzi i otoczenie. Radzi sobie z problemami i wyzwaniami. Jest samodzielny i ma napęd pozwalający mu iść do przodu. Innymi słowy posiada parę cech pozwalających mu sprawdzić się w dziale sprzedażowo-rozwojowym. Jest wielce prawdopodobne, że po krótkim przeszkoleniu i wdrożeniu do pracy osiągnąłby wyniki powyżej przeciętnych.

Kto mógłby chcieć go zatrudnić? Menadżer działający w obszarze sprzedaży. I to zarówno w firmie małej jak i bardzo dużej (korporacyjnej). Sprzedaż to ten obszar działalności biznesowej gdzie liczą się właśnie talenty. Można mieć niesamowite kwalifikacje, wiedzę, wykształcenie czy rynek i nie odnieść na tym polu żadnych sukcesów. Znam wiele takich osób. To co się liczy i decyduje o efektach to talenty i pracowitość.

Jak przelać to na papier?

Bardzo skoncentrowana i krótka forma. Skupiona na korzyściach wynikających z potencjału. Nie ma tam wielu istotnych z punktu widzenia tradycyjnego CV informacji, a mimo to dla większości menadżerów czytających to przesłanie nie było to istotne. Część z nich wyrobiła sobie przekonanie, że Łukasz to osoba, która wie czego chce. Część była bardzo zaciekawiona taką propozycją i/lub formą prezentacji. Niezależnie jednak od powodów, sporo z nich chciało się z Łukaszem spotkać. Bardzo proste i bardzo skuteczne.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

 • Kamil Kałużny

  Z jednej strony bardzo podoba mi się ta forma a z drugiej obawiam się, że jestem zbyt konserwatywny w swoim myśleniu i nie wiem, czy odważyłbym się w ten sposób spróbować napisać cv.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Kamil. Poproś kogoś o pomoc i popracujcie nad tym razem. Fajnie wychodzi to w grupie. Znajomi potrafią inaczej spojrzeć na Ciebie i Twój kapitał. Są też bardziej odważni w formułowaniu wniosków ponieważ one ich samych nie dotyczą. Dlatego możesz w ten sposób uzyskać naprawdę interesujące efekty.

   • Kamil Kałużny

    Interesujący pomysł. Mógłbym podjąć taką próbę, bo jestem ciekawy efektów.

   • Asana

    Świetny pomysł, zaangażowanie znajomych naprawdę się sprawdza! Pomagałam już kilku osobom w pisaniu CV, zauważyłam, że ciężko się im oceniało samego siebie, a mi patrząc z boku zadziwiająco łatwo było dostrzec ich kompetencje, umiejętności

 • DariaAleksandra

  A dla mnie osobiście taki sposób przedstawienia siebie w cv byłby chyba dobry, bo jako osoba po szkole, z praktycznie żadnym doświadczeniem, na pewno musiałabym wyeksponować właśnie swoje mocne strony aby tak czy inaczej zainteresować pracodawcę, czy też go przekonać do siebie.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Często tak właśnie bywa. Jutro kolejny przykład.

 • Sylwia Kałużna

  Szkoda, że wielu pracodawców, chyba zwłaszcz w większych korporacjach, nie myśli o człowieku w tak inspirujący sposób, często to jakim się jest wcale się nie liczy. Niemniej jednak podoba mi się takie spojrzenie, które Pan przedstawił. I bez wątpienia dobrze jest tak patrzeć na siebie samego- być świadomym swoich talentów i umieć je zaprezentować, wykorzystać na drodze do zdobycia posady.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Nic się nie zmieni jeśli poszukujący pracy będą się ukrywać za standardowym cv. Trzeba pomóc tym, którzy podejmują decyzję nauczyć się myśleć inaczej.