Zdobywanie pracy (część 29) – Przykład CV opartego na ekstra bonusie (Asia oszczędza)

Asia to pracownik o sporym doświadczeniu. Sprawdziła się u poprzedniego pracodawcy osiągając znakomite rezultaty. Bank, który ją zatrudnił zrobił na tym naprawdę dobry biznes. Czy Asia może powiedzieć to samo o sobie? Nie do końca. Wielkość pracodawcy, skala działania oraz efekty jakie osiągała sprawiały, że była zbyt dobra. Zbyt dobra do tego by ją zatrudnić. Rok czasu zabrało jej zdobycie nowej posady.

Jak pamiętacie Asia zarządzała w Banku usługami. Odpowiadała za zapewnienie funkcjonowania kilkuset placówkom bankowym na terenie kraju. Oznaczało to, że dostarczała oddziałom niezbędnych im narzędzi. Poczynając od papieru do drukarek, dostępu do telefonii i mediów poprzez negocjowanie zasad wynajmu pomieszczeń, aż do kwestii związanych z ubezpieczeniem i ochroną. Zarządzała wielomilionowym budżetem oraz sporym zespołem pracowników. Kiedy pokazywała to w swoim CV spotykała się najczęściej ze stwierdzeniem, że – nie mamy u siebie takiego etatu. I nic w tym dziwnego. Niewiele firm w gruncie rzeczy prowadzi tak działania w tak wielkiej skali. Nie wiele posiada tyle nieruchomości, czy korzysta z tak wielu różnych dostawców. Ten rynek jest mały i wysoce konkurencyjny. By na nim zaistnieć trzeba być w czepku urodzonym. A Asia nie była.

Przełom nastąpił w momencie kiedy doszła do wniosku, że to, co może dać potencjalnemu pracodawcy to nie CV, ale profity polegające na umiejętności obniżenia oraz optymalizacji kosztów. Asia zna siebie i wie, że potrafi to zrobić osiągając spektakularny efekt bez straty jakości. O ile na to, o czym pisała w swoim starym CV nie było zapotrzebowania o tyle to, co postanowiła wyeksponować okazało się być niezwykle cenne. Jej nowe przesłanie wyglądało tak:

Asia została zatrudniona u nowego pracodawcy. To co złożyło się na jej sukces na poziomie CV to:

 • profit jaki może otrzymać pracodawca,
 • informacja w jakim zakresie Asia jest w stanie się wykazać (administracja, nieruchomości itp.),
 • jakimi metodami pracuje (negocjacje i reorganizacja czyli zmiana),
 • co do tej pory osiągnęła (fakty przemawiające do wyobraźni).

Kategoria kosztów jest o wiele szersza od kategorii zarządzania usługami, którą to Asia posługiwała się wcześniej. Bardziej nośna i przemawiająca do wyobraźni. Apetyt na niższe koszty przy takim samym poziomie kupowanych usług, czy produktów ma każdy, ale to każdy pracodawca. A który z nich potrzebuje kogoś do zarządzania usługami?

O sukcesie decyduje nie nazwa, ale korzyści. Jeśli uda Ci się nazwać profit, który ktoś otrzyma po tym jak pojawisz się u niego w organizacji, to jesteś bezpieczny. Znajdziesz swoje miejsce na rynku prędzej czy później. Czego zresztą Tobie życzę.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

 • Sylwia Kałużna

  Imponujące- to pierwsze słowo jakie mi się nasunęło po przeczytaniu cv w kontekście doświadczenia i kwalifikacji Asi. Jak widać czasem trzeba się wykazać sprytem, ponieważ zwykłe, konwencjonalne cv może odstraszać potencjalnego pracodawcę, jeśli ma się taką sytuację jak Asia.

  • Łukasz Horyzont

   Świadomość + spojrzenie na siebie z dystansu.

 • Stefan Lubiński

  Czy zadziałałoby to w drugą stronę? To znaczy w sytuacji gdy powiedzmy- nie mam jakiegoś super doświadczenia ale za to mam umiejętności, które w danej branży są potrzebne by odnieść sukces? Czy i w tym przypadku sprawdzi się cv napisane pod kątem korzyści, jakie ktoś może mieć jeśli mnie zatrudni?

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Oczywiście. O tym już jutro w artykule jak prezentować swoje talenty.

   • Sylwia Kałużna

    O, to coś w sam raz dla mnie.

 • Jaro Szlachcic

  Podoba mi się to CV. Szczególnie tytuł.

 • Stefan Lubiński

  Przebija z tego wielka pewność siebie, nic zresztą dziwnego, bo są ku niej podstawy. Bardzo śmiałe, ale to raczej zaleta w tym wypadku. Szkoda że nie każdy może się poszczycić takimi osiągnięciami. Ale zawsze dobrze jest się skoncentrować na swoich mocnych stronach, a te ma pewnie każdy.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Tu akurat podkreślane są osiągnięcia. Czy są one niezbędne do tego by zdobyć pracę? To oczywiście zależy od tego w co się celuje? Generalnie nie jest to czynnik przesądzający o sukcesie. Pamiętaj, że wszystkie osiągnięcia mają charakter historyczny. To znaczy już się zdarzyły i zgodnie z zasadami prawdopodobieństwa o kolejne będzie coraz trudniej.