Zdobywanie pracy (część 27) – Bracia

Tytuł trochę dziwny zważywszy na to, o czym jest ten blog. Tym niemniej – nie pozbawiony sensu. Będzie bowiem ten artykuł o Marii i jej siedmiu braciach. To prawie tak samo jak w bajce o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Prawie. Bo różnic między dwoma opowieściami jest wiele. A podobieństw? Generalnie jedna. I Maria i Śnieżka potrafiły sporo „ogarnąć”.

Jak wiesz z części 14 Maria wychowywała się z siedmioma braćmi. Przypuszczam, że dla jednej dziewczyny nie było to łatwe. Z drugiej jednak strony stanowiło to doskonałą naukę. W związku z tym, że życie Marii ułożyło się tak, a nie inaczej – czyli, że ukończyła liceum ogólnokształcące i nie miała w ręku żadnego fachu – musiała wykazać się kreatywnością podczas tworzenia swojego CV.

Doszła do wniosku, że to co potrafi to odnajdywać się w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn. Wiele lat intensywnych interakcji z braćmi zrobiło swoje. Jednak coś, co kiedyś wydawało jej się uciążliwe i trudne do zniesienia, teraz pozwoliło na otwarcie nowych drzwi. Jakich? Zobaczcie.

Kiedy patrzę na to CV to jestem zadowolony. Cieszę się, bo kiedy je czytam to czuję, że nie trzeba wiele by przyciągnąć czyjąś uwagę. Oprócz świadomości i kreatywności, potrzeba tylko odwagi.

Wielu menadżerów wraca do tego CV. Podają różne powody, dla których tak się dzieje. Co jest w nim takiego co ich przyciąga?  W pierwszej wersji tego artykułu chciałem te powody opublikować i podzielić się nimi. Nie zrobię tego jednak. Zostawię to tak jak jest. Bez komentarza. Bo myślę sobie, że czasami pewne sprawy należy zostawić i pozwolić by inni odkryli ich wartość.

Czy naprawdę trzeba mieć doświadczenie, wykształcenie i kwalifikacje by zdobyć dobrą pracę?

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

 • damian stylowski

  To jaka praca stała po liceum ?

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Damian,
   Pytanie brzmi – kim jesteś? Jakie masz talenty i co wnosisz do pracy grupy? Jeśli odpowiesz na to, to łatwo Ci będzie znaleźć odpowiedź gdzie szukać pracy. Nigdy na odwrót. Każdy z nas jest inny.

   • damian stylowski

    A jak ktoś nie ma etatów wypracowanych i doświadzczeń to pewnie nie zawsze jest łatwo

   • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

    Już jutro cv napisane w oparciu o talenty. Czyli coś dla Ciebie.

   • damian stylowski

    chętnie sprawdze

   • damian stylowski

    ..

 • Rafał

  Faktycznie jest tak przejrzyście i na temat, że aż chce się tę osobę zatrudnić. A jeśli nie od razu zatrudnić to co najmniej zaprosić na rozmowę.

 • Fysio

  To CV bardzo mi się podoba. Ktoś może powie, że mało w nim konkretu, ale faktycznie zwraca uwagę – a czasem to jest najważniesze.

 • Jaro Szlachcic

  Nie wiem dlaczego (a może już wiem), ale jak czytam to CV to od razu chcę poznać osobę, która je pisała. Albo chociaż zobaczyć zdjęcie, usłyszeć. Widzę oczami wyobraźni kobietę zaprowadzającą PORZĄDEK. I chcę się przekonać, czy jest taka jak ją widzę. Przez chwilę pomyślałem, czy o to chodziło w tym CV? No i dochodzę do wniosku, że chyba tak. Ktoś kto to czyta chce poznać Panią Marysię. Rozmowa kwalifikacyjna 100% pewna po przeczytaniu tego dokumentu!

 • damian stylowski

  Założyć firme to nie problem jak jest dofinansowanie ale nie zawsze je dają a trzeba jeszcze samemu sporo dać i to utrzymać dobrze a nie żę na chwile i upada to , interesuje się komputerami aplikacjami ale informatyk od obliczeń matematycznych to nie jestem , ale otwarty na rozwijanie się w dziedzinie aplikacjia i nie tylko

  • Sylwia Kałużna

   Myślę, że dałoby się i w tej sytuacji coś poradzić. Wbrew pozorom jest dość sporo firm (wiem, bo regularnie przeglądam choćby z ciekawości oferty pracy), które oferują przeszkolenie, staż, cokolwiek. Stawiają na młodych, szybko uczących się, komunikatywnych ludzi i wiedzą, że opłaca się ich wyszkolić do pracy. A zawsze jest potem co napisać w cv.

   • damian stylowski

    No tak , tylko zależy w czym ?

   • Sylwia Kałużna

    Trzeba szukać. Internet, portale na których są ogłoszenia, jest icj mnóstwo. Trochę wysiłku i można znaleźć.

   • damian stylowski

    ale też zależy od miast

   • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

    Damian. Wiele spraw ma wpływ na to jaki będzie efekt końcowy. Oczywiste jest, że rynek pracy oferuje inne możliwości w Warszawie a inne w Częstochowie. Na to nie masz wpływu. Dlatego nie koncentruj się na tym tym. Skup się na tym na co masz wpływ. Tam zadziałaj. Zidentyfikuj swoje talenty, napisz cv, stwórz bazę danych itd.

   • damian stylowski

    Warszawa to inna rzeczywistość

  • Łukasz Horyzont

   Hej Damian. W sumie Jaro dobre pytanie ci zadał. Potrafisz zidentyfikować swój talent? Na pewno masz ich wiele. Ale czy odkryte? Np. w opinie swoich znajomych, w czym jesteś the best?

   • damian stylowski

    Hej Łukasz znam coś się na komputerach aplikacjach i tam też coś innego się znajdzie

   • Łukasz Horyzont

    No to świetnie. A co dokładnie znasz? Jakie aplikacje, w jakim wg ciebie zakresie (np. od 1 do 10)? Pamiętam takie CV mojego znajomego (programista) sprzed wielu lat, który podał w aplikacji, w tabelce, w wierszach znane języki programowania i inne umiejętności, a potem zobrazował poszczególne umiejętności w skali. Bardzo dobrze to przyciągało uwagę i było świetnie nazwane przez niego. Fragment w obrazku. Nazwij swoje podobnie.

   • damian stylowski

    i jak mu to wyszło z tym ?

   • Łukasz Horyzont

    Bardzo dobrze, dziś pracuje jako programista. Głównie w .NET i z tego co się orientuje to dobrze zarabia. Poza tym możliwość pracy zdalnej itp.

   • damian stylowski

    W Domu siedzi i to robi czy w biurze ?

 • Sylwia Kałużna

  Mam takie pytanie, tylko nie wiem za bardzo czy w dobrym miejscu je piszę, ale tak mnie nurtuje, może było tym gdzieś na blogu, a może będzie, ale jewt dla mnie ważne. Jak negocjować swoje warunki z potencjalnym pracodawcą? Z pewnością nie jest to właściwie, żeby już w cv wspominać o jakichś swoich oczekiwaniach, np. Że chcę pracować na jedną zmianę lub na pół etatu itd. Więc jak i kiedy najlepiej to zrobić, by brzmiało to profesjonalnie, naturalnie i nie zostało źle odebrane lub najzwyczajniej w świecie zignorowane? Chodzi mi o sytuację, w której naprawdę bardzo, bardzo zależy mi na danych warunkach, ale są one trudne do osiągnięcia, bo np. utarło się że w danej firmie pracuje sie na zmiany? Czy w ogóle jest to możliwe?

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Wszystko jest możliwe. O negocjacjach za parę tygodni w cyklu.