Zdobywanie pracy (ćwiczenie 7)

Przygotuj pięć czystych kartek papieru. Zatytułuj każdą z nich posługując się jedną z pięciu omawianych kategorii korzyści (kwalifikacje, rynek, umiejętność rozwiązywania problemów, ekstra bonus, talenty). Następnie wpisz wyniki jakie otrzymałeś. Niektórzy robią to ręcznie. Inni wolą zrobić to za pomocą komputera. Nie ma znaczenia. Ważne by tekst był czytelny i widoczny z większej odległości. Kiedy skończysz, rozłóż je przed sobą i spójrz na to co wypracowałeś.

Może się okazać, że Twoje atuty ulokowane są tylko w jednej lub dwóch kategoriach. To dobrze. Sytuacja jest klarowna. Wiesz co stanowi o Twojej wartości na rynku pracy. Jeśli jednak w każdej z pięciu kategorii masz coś do zaoferowania, sprawa robi się bardziej kłopotliwa bo jak już wiesz musisz dokonać wyboru.

Pierwszym najbardziej prostym filtrem jaki możesz zastosować jest ocena ilości tekstu jaki znajduje się na poszczególnych kartkach. Tam gdzie jest go więcej tam prawdopodobnie znajdują się większe zasoby i możliwości. Ułóż więc kartki w kolejności od najmniej do najwięcej.

W drugim kroku możesz dokonać oceny treści poszczególnych kartek. Które z nich są bardziej interesujące lub inspirujące dla Ciebie. Bliższe Twoim emocjom. Wyobraź sobie, że masz tylko jedną szansę na pokazanie tego co potrafisz nieznajomej osobie. Którą kartkę pokazałbyś w pierwszej kolejności? A którą w drugiej? Czy Twoje wybory pokrywają się z ilością tekstu (filtr pierwszy), czy są inne? Jeśli osiągnąłeś spójność, to wiesz na czym się koncentrować – jeśli nie, trzeba szukać dalej.

Pokaż kartki swoim znajomym, rodzinie, menadżerom, przedsiębiorcom i pozwól im wybrać. Niech dokonają oceny. Dobrze byłoby gdyby ją uzasadnili. Dlaczego z ich punktu widzenia określony rodzaj korzyści jest bardziej istotny niż inne?

Konsultuj. Rozmawiaj. Zbieraj opinie, po to by podjąć samemu decyzję. To Twoje życie i Twoja kariera. Nie ulegaj wpływom i nie rób nic wbrew sobie.

Musisz czuć się dobrze z tym, co będziesz pokazywał innym i na czym będziesz budował swoją przyszłość.

Powodzenia!

To ćwiczenie jest powiązane z wpisem: Zdobywanie pracy (część 18) – Podsumowanie procesu określania wartości Twoich umiejętności

Do tej pory ukazały się następujące artykuły: