Zdobywanie pracy (część 14) – Umiejętność rozwiązywania problemów lub odnajdywania się w określonych sytuacjach

Jeśli spojrzysz na półkę z poradnikami w księgarni, to z pewnością zobaczysz całą ich masę. Jak rzucić palenie, jak nie zbankrutować, jak schudnąć, czy nie dać się depresji. Poradniki te napisane są przez ludzi, którzy doświadczyli konkretnych problemów i poradzili sobie z nimi. Są dla innych autorytetem w danej dziedzinie. Rodzi się bowiem u czytających nie tylko więź emocjonalna z autorem (on mnie rozumie), ale także zaufanie co do rekomendowanego modelu postępowania. Generalnie autor poradnika staje się bardziej wiarygodny niż lekarz, dietetyk, przyjaciel, czy współmałżonek. Ty również jesteś takim ekspertem. Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie zawodowe, czy nie, na pewno w swoim życiu doświadczyłeś sytuacji, które Cię czegoś nauczyły. Dzięki nim zdobyłeś wiedzę o tym jak sobie z nimi poradzić szybko i skutecznie. To właśnie Twój niezaprzeczalny atut.

Gdyby przyjrzeć się temu co dzieje się w firmach, to można by odnieść wrażenie, że jest to ciągłą walka z pojawiającymi się problemami. Możesz więc śmiało założyć, że w każdym przedsiębiorstwie jest cała masa rzeczy do zrobienia lub udoskonalenia. Oczywiście nie wiesz co to może być, ale jest wielce prawdopodobne, że kiedy zidentyfikujesz, z jakiego rodzaju problemami Ty potrafisz sobie radzić, to na pewno znajdzie się przedsiębiorca zainteresowany tym, co masz mu do zaoferowania. Sądzę, że bardzo wielu z nas wpisuje się w tą kategorię.

Wiem jak zredukować wielkość personelu tak by nie wywołać wojny ze związkami i zapewnić produkcję. Wiem jak radzić sobie z reklamacjami i trudnymi klientami. Wiem jak zapewnić sprawne utrzymanie ruchu w fabryce w sytuacji kiedy park maszynowy jest stary. Wiem jak zapewnić czystość, podnieść bezpieczeństwo pracy, czy zmotywować pracowników. Czuję się jak ryba w wodzie w sytuacjach, kiedy trzeba coś zrobić pod presją czasu, albo wtedy, kiedy nikt nie wie co robić. Odnajduję się w pracy nocnej, kiedy trzeba pracować samemu itd.  

Każdy z nas sprawdza się  i rozkwita w sprzyjających mu warunkach. Jeśli zatem jesteś ciekawy co w Tobie drzemie, to przejdź do ćwiczenia nr 5 i zapoznaj się z pytaniami jakie dla Ciebie przygotowałem. Mam nadzieję, że pomogą Ci zidentyfikować i nazwać Twoje umiejętności. A teraz spójrz na przykłady:

Wojtek doszedł do wniosku, że w swoim życiu zawodowym w zasadzie miał do czynienia z jednym problemem. Kiedy pracował w korporacji lub poza nią, stawał przed zadaniem zbudowania nowego lub rozwinięcia istniejącego biznesu. W sumie przeszedł przez taki proces wiele razy. Jego wiedza na ten temat jest bardzo duża i poparta osobistym doświadczeniem. Robi to nawykowo, automatycznie i bez wysiłku. Jest ekspertem. Dla kogoś, kto stoi przed takim wyzwaniem, wiedza i doświadczenie Wojtka mogą być nieocenione. Po co wymyślać proch skoro jest ktoś, kto może to za mnie zrobić – powiedział jeden z Klientów zainteresowany tą wartością u Wojtka.

A teraz trochę inny aspekt związany z odnajdywaniem się w sytuacjach. Magda ma siedmiu braci i zdała sobie sprawę z tego, że doskonale odnajduje się w sytuacjach, w których ma do czynienia z mężczyznami. Potrafi rozpoznać ich nastój, dobrze się komunikować, rozładować agresję, stłumić konflikt, czy osiągnąć konkretny cel – nawet w sytuacji kiedy druga strona ma inne zdanie. Jest po prostu w rodzinie najmłodsza i przez fakt stałej obecności w męskim gronie nauczyła się jak radzić sobie z tą płcią. Kiedy pracowała jako kelnerka, otrzymywała zawsze największe napiwki. To wielka sprawa potrafić dobrze układać relacje z ludźmi. Szczególnie w obrębie innej płci. Daje to wiele możliwości i atutów do ręki. Mężczyzna szybciej kupi coś od kobiety i vice versa. Każdy z nas ma inną, bardziej „pojemną” tolerancję na osoby o innej płci. To co nie uchodzi mężczyźnie, ujdzie kobiecie i na odwrót. Magda przeżyła wiele sytuacji w której główną rolę odgrywali jej bracia. Nauczyła się z nimi radzić. Ma klucz do męskich serc i głów. Czy na rynku są menadżerowie dla których jest to użyteczne? Oczywiście!

Wiedz jedno!  Mimo tego, że może Ci się wydawać, iż to co potrafi np. Magda nie jest ważne, cenne czy specjalnie w biznesie użyteczne to jest dokładnie odwrotnie. Nie ma złych czy prozaicznych umiejętności. To sposób w jaki o nich myślimy czyni je takimi. Każda umiejętność opanowana i realizowana na wysokim poziomie to realna wartość dla pracodawcy. Dlatego nie oceniaj tego co potrafisz i w czym się odnajdujesz tylko to zidentyfikuj i zapisz. I jak zwykle odłóż. Wrócisz do tego za parę tygodni. Powodzenia.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły: