Zdobywanie pracy (część 11) – Kwalifikacje (część 2)

W poprzednim tygodniu rozpoczęliśmy proces określania wartości Twoich umiejętności. Zaczęliśmy pracę od kwalifikacji – są bowiem najłatwiejsze do zidentyfikowania. Mam nadzieję, że udało Ci się wypisać ich sporo. Jeśli nie, to wróć do Ćwiczenia nr 4 lub zacznij bardziej aktywnie konsultować się ze swoimi znajomymi. Wiem, że takie rozmowy bywają inspirujące. Inni często widzą to, czego Ty nie dostrzegasz. Jeśli natomiast lista Twoich kwalifikacji jest gotowa, to została nam jeszcze jedna rzecz do zrobienia. Bardzo ważna. 

Spójrz na swoją listę i przy każdej wypisanej przez Ciebie kwalifikacji zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na dwa pytania:

 1. Czy to co napisałem robię na wysokim poziomie?
 2. Po czym ktoś inny może poznać, że robię to na wysokim poziomie? 

To bardzo ważne pytania. Dzięki nim dokonasz oceny tego, co potrafisz robić naprawdę dobrze – tylko bowiem te kwalifikacje będą istotne w procesie zdobywania pracy. Pokazywać będziesz przecież swoje mocne, a nie słabe strony.

Spójrz jak zrobił to Łukasz. Jeśli chodzi o punktację (samoocena) to 1 – oznacza słabo, 5 – poziom ekspercki. Oczywiście ty możesz zastosować inną skalę. To nie ma znaczenia.

 

Kwalifikacja Punktacja od 1 do 5 Po czym poznaję poziom opanowania kwalifikacji?
ŁUKASZ POTRAFI POSŁUGIWAĆ SIĘ:
Językiem angielskim 4 Swobodnie czytam, piszę, rozmawiam. Negocjuję kontrakty.
Pakietem MS Office 4 Na przykładzie Excel’a. Tworzę formuły, tabele przestawne, używam formatowania warunkowego. Zarządzam setkami tysięcy danych. Stworzyłem kilkaset arkuszy, z czego wiele było prototypami systemów zewnętrznych (np. CRM).
Narzędziami do administracji IT 4 Zarządzam uprawnieniami, listami słownikowymi, kontami, profilami, grupami użytkowników, grupami uprawnień, backup’em.
Systemami operacyjnymi 4 Użytkuję, konfiguruję, adoptuję, poprawiam płynność użytkowania głównie w Windows od XP do 8 oraz Lion i Linux.
Serwerami NAS i Windows 3 Dostosowuję rozwiązania dla potrzeb firmy. Korzystam z najważniejszych funkcji. Zapewniam stabilność i bezpieczeństwo działania.
Programem Corel Draw 3 Tworzę logotypy oraz powiązaną z nimi grafikę wektorową na potrzeby marketingu i wizualizacji.
Programem Photoshop 3 Edytuję i obrabiam zdjęcia i grafikę na potrzeby reklamy internetowej i zewnętrznej (np. banery).
Aplikacją JOOMLA  2 Tworzę proste, funkcjonalne strony internetowe. Lekko modyfikuję kody. Dostosowuję oprogramowe typu open source.
Technikami zarządzania czasem 4 Wykorzystuję macierz Eisenhouera i metodę GTD oraz wiele technik w pracy własnej oraz z innymi.
Matematyką 4 Stosuję wiedzę w praktyce. Tworzę własne algorytmy.
Systemem Android 3 Użytkuję, konfiguruję, adoptuję, poprawiam płynność użytkowania, wgrywam ROM’y.
Gitarą 2 Gram dla siebie.
Google Adwords 4 Umiem tworzyć kampanie skuteczne marketingowe PPC.
Google Analitics 4 Umiem prowadzić analizy skuteczności marketingowej stron internetowych.
Social Media 3 Umiem tworzyć profile użytkowników oraz firm i administrować nimi w celu promowania marki.
ŁUKASZ JEST W STANIE:
Przeprowadzić badania rynku 4 Określić cel, grupę docelową, dobrać narzędzie, przeprowadzić badanie oraz zebrać i przeanalizować dane formułując wnioski.
Przeprowadzić segmentację rynku 4 Podzielić rynek wg określonych kryteriów, określić próbę minimalną, zastosować narzędzia behawioralne.
Dokonać analizy klientów 4 Dokonać wyboru metody, dopasować narzędzia, przeprowadzić proces oraz sformułować i przedstawić wnioski.
Administrować domenami i witrynami 4 Konfigurować konta pocztowe, zarządzać uprawnieniami, interpretować przepisy prawne regulujące tą sferę.
Prowadzić uprawę truskawek 3 Dobrać pole, wybrać odmianę, rozpocząć uprawę od początku aż do jej zamknięcia.
Prowadzić sprzedaż truskawek 3 Oszacować plon, określić cenę i kanały dystrybucji oraz bezpośrednio sprzedawać truskawki.
Serwisować sprzęt komputerowy 4 Poskładać sprzęt, zdiagnozować problem, naprawić, wymienić elementy, zainstalować oprogramowanie, rozbudować sprzęt.
Prowadzić helpdesk software’owy 4 Pomagać użytkownikom w obsłudze systemów operacyjnych i używanych programów w kontakcie bezpośrednim jak i poprzez dostęp zdalny.
Składać meble z IKEI 4 Samodzielnie montować meble z Ikei.
Robić proste remonty 3 Położyć gładź, malować, tapetować, układać panele.
Chronić dane osobowe 4 Zastosować przepisy w praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem Agencji Zatrudnienia, stworzyć i wdrożyć politykę bezpieczeństwa danych osobowych dla firmy.
Wdrażać nowe oprogramowanie w firmie 4 Zdiagnozować potrzeby użytkowników, określić możliwości techniczne, przełożyć na język programowania, zbudować harmonogram prac, przeszkolić użytkowników.
Zarządzać profilami na portalach społecznościowych 3 Tworzyć profile użytkowników i firm (GoldenLine, LinkedIn, Xing itp.), administrować nimi oraz podbijać popularność.
Pozycjonować ogłoszenia rekrutacyjne 4 Określić miejsca emisji ogłoszeń mając na uwadze skuteczność dotarcia do grup docelowych.
Zarządzać umowami 4 Przygotować założenia do umowy, opracować umowę, ocenić przedstawiane propozycje umów i wynegocjować porozumienie.
Kupować 4 Zarządzać strategicznymi zakupami usług online, IT i pokrewnymi.
Tworzyć kampanie reklamowe 4 Dobierać odpowiednie narzędzia marketingowe w celu osiągnięca wymiernego dla firmy efektu promocyjnego, marketingowego i sprzedażowego przy określonym poziomie budżetu.
ŁUKASZ MA:
Prawo jazdy kat. B
Uprawnienia Administratora Bezpieczeństwa Informacji
Certyfikat językowy LCCI Business English
Dyplom technika ekonomisty o specjalności ‚rachunkowość i finanse’
Dyplom magistra o specjalności ‚menedżer w procesie zarządzania’

Może wydaje ci się, że to dużo pracy i nie jest ona potrzeba. Mam inne zdanie. Oto wyniki jakie otrzymasz:

 • pokazują Tobie samemu oraz innym (właśnie w tej kolejności) co i ile potrafisz,
 • systematyzują wiedzę o Tobie,
 • dają Ci argumenty (do wykorzystania np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej),
 • budują Twoje poczucie pewności siebie,
 • wzmacniają Twoją samoocenę,
 • dodają Ci energii do działania,
 • wzbudzają entuzjazm.

Jeśli wykonałeś to, o co Ciebie poprosiłem, możesz przejść do następnego rozdziału. Na razie nic nie rób z wypracowanym materiałem. Niech leży. Zajmiemy się nim, kiedy przejdziemy przez wszystkie etapy określania wartości Twoich umiejętności. A w następnym tygodniu kolejna korzyść – rynek.

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

 

 • Yellowcab

  Witam,
  na wstępie chciałem pogratulować bardzo ciekawego i oryginalnego bloga. Pana artykuły pomagają mi spojrzeć z nieco innej perspektywy na fakt iż jestem bezrobotny. Postanowiłem się nie poddawać i szukać pracy aktywniej i z głową do tego korzystając z rynku ukrytego, choć oczywiście nie pomijam tego jawnego (choćby dla sportu wysyłania aplikacji). Niestety na części poświęconej kwalifikacją poległem. O ile nie miałem większych problemów z wypisaniem umiejętności jakimi dysponuję to już w przypadku samooceny… cóż nie wiem czy sam bym siebie zatrudnił mam wrażenie, że wiedza i umiejętności jakimi dysponują są dość powierzchowne i nie zapewniają sukcesu w szukaniu pracy.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Podeślij mi proszę swoje CV.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   I jeszcze. Ludzie o wiele częściej zaniżają swoje umiejętności niż zawyżają. Po drugie prawdopodobnie Twoje przekonania o tym, iż posiadasz powierzchowną wiedzę i umiejętności związane są z tym, że je po prostu masz i opanowałeś. To jednak co Tobie przychodzi łatwo innym może sprawiać kłopot i trudność. Po trzecie nie porównuj się z nikim. To ślepy zaułek. Bądź sobą i odkrywaj siebie takim jakim jesteś. Pamiętaj masz sporo talentów.