Wróg, który nie pozwala Ci zarabiać

Czy wiesz kto jest Twoim głównym wrogiem podczas procesu negocjowania wynagrodzenia za pracę? Pracownik działu HR, który chce wykazać się przed swoim zwierzchnikiem i zbić Twoją stawkę? Może bezpośredni przełożony? A może pracodawca, który prowadzi taką, a nie inną politykę płacową? Jeśli tak twierdzisz, to szukasz nie tam, gdzie moim zdaniem powinieneś.

Łatwo jest zwalić winę za stan swoich finansów na kogoś innego. Powiedzieć, że wynegocjowanie wyższej stawki jest po prostu niemożliwe. Cóż, czasami to prawda. Może bowiem zetknąłeś się z toksycznym przedsiębiorcą, który traktuje pracujących z nim ludzi jak zło konieczne? Lub trafiłeś do korporacji gdzie obowiązują sztywne widełki płacowe i tylko cud lub decyzja szefa szefów mogła by coś zmienić. Albo po prostu do firmy, której nie stać na Twoje usługi. Tak bywa. Gdybyś mnie jednak zapytał o to, co moim zdaniem jest najczęstszym powodem obniżania proponowanej stawki za pracę, to odpowiedziałbym – Ty sam. Wiem, brzmi to strasznie. Zanim jednak emocje wypłyną, posłuchaj tego co mam Ci do powiedzenia.

W procesie negocjowania wynagrodzenia za pracę masz trzech wrogów:

 1. Pierwszy z nich to Twoje wyobrażenie o sobie. Większość ludzi z jakimi się spotykam nie ma najlepszego zdania o sobie. Koncentruje się bardziej na tym czego im brakuje – co im w życiu lub pracy nie wychodzi, albo z czym mają kłopot – niż na swoich silnych stronach. Widzą przeszkody. Jakże często idąc na spotkanie modlisz się w duchu o to, by pracodawca nie zapytał o jakiś szczegół lub nie przyczepił się do konkretnego wydarzenia czy sytuacji. Boisz się tego, bo sądzisz, że to może Cię pogrążyć lub odebrać szansę. I nie ważne jest to, że swoją pracę potrafisz wykonać bardzo dobrze. To, że można na Ciebie liczyć. Pozwalasz swoim lękom działać. Opuszcza Cię pewność siebie, a poczucie wartości własne spada. Stajesz się kimś innym, niż jesteś naprawdę.
 2. Wróg drugi to niewiedza. Ta związana z tym, co naprawdę potrafisz robić lepiej niż inni. Tym, kim jesteś i co możesz wnieść do firmy i grupy. Skoro tego nie wiesz, to jak masz osiągnąć sukces? Jak przekonać innych do tego, żeby to właśnie Ciebie zatrudnili i zaoferowali lepsze warunki? Żądanie płacowe nie poparte wiedzą są niczym innym jak arogancją. A czy to jest właśnie droga, którą chciałbyś iść? Tam gdzie jest wiedza, nie ma miejsca na wykorzystanie, gorszą płacę czy lekceważenie prawa. Wiedza buduje świadomych ludzi, dlatego jest tak ważna i zarazem groźna dla tych, którzy planują żyć kosztem innych.
 3. Jest też i trzeci wróg. Powszechność. Czy nie jest tak, że takich jak Ty jest na rynku pracy na pęczki? Czy nie jest tak, że na Twoje miejsce znajdzie się stu innych? Jeśli sądzisz, że tak jest to nie masz wiedzy. Wiedzy o tym kim jesteś i co tak naprawdę potrafisz? Może nie zdajesz sobie sprawy z tego, co potrafisz i jakie korzyści z faktu zatrudnienia Ciebie odnieść może pracodawca. Obserwujesz innych i porównujesz się do nich. Zazdrościsz jakichś umiejętności lub talentów. Czujesz dyskomfort i wcale nie jesteś przekonany, że należy Ci się więcej. Przecież jest bezrobocie! A szkoda, bo może naprawdę zasługujesz na coś innego?

Trzech wrogów i każdy z nich jest częścią Ciebie. Co z nimi począć?

Nie bój się tego kim jesteś i czego doświadczałeś. Bądź przytomny i świadomy. Wiedz, że nie ma na świecie dwu takich samych osób oraz, że każda odmowa zatrudnienia Ciebie, to dla pracodawcy strata. Pomóż mu to zrozumieć i podjąć dobrą decyzję.

 • Sylwia Kałużna

  Bardzo dobry artykuł. Osobiście się przekonałam o potrzebie przełamania się do rozmowy z pracodawcą o pieniądzach. To było dla mnie strasznie trudne, ale udało się. Podoba mi się wskazówka, żeby w sobie poszukać przeszkody przed negocjacją.

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Sylwia,
   Wyszłaś ze strefy swojego komfortu i zrobiłaś krok do przodu. Brawo.

   • Sylwia Kałużna

    Tak, dla mnie to już wiele, cieszę się, że trafiłam na ten blog, dobrze się czyta artykuły z tej serii.