Dlaczego pracodawca płaci tak mało?

To pytanie nurtuje wiele osób. Spotykam się z nim często wchodząc na fora poświęcone pracy. Zdaniem wielu tam wyrażających swoje opinie pensje są „niepoważne”, „głodowe” czy „urągające godności”. Wiem, że czasami tak bywa. Nie ma sensu temu zaprzeczać. Dlaczego jednak miałoby być inaczej?

Dla przedsiębiorcy ważna jest efektywnośc prowadzonego przez niego biznesu. Jedną z metod poprawy jego parametrów jest trzymanie rygoru płacowego. Nie oceniam tego, czy jest to dobre czy złe. Stwierdzam tylko fakt. Jest wielu takich, którzy tylko tym elementem zarządzania potrafią konkurować na rynku. Jeśli trafiłeś do takiej właśnie firmy to masz pecha. Nie tylko nie masz widoków na awans finansowy, ale także na rozwój w sensie zawodowym. Bo czego w takiej organizacji jesteś w stanie się nauczyć? Jak wykonywać pracę będąc sfrustrowanym albo rozgoryczonym?

Czy to jednak oznacza, że nie ponosisz odpowiedzialności za zaistniałą sytuację? Za to, że dostajesz „marne” grosze choć zasługujesz na więcej? Gdybyśmy żyli w Bangladeszu to powiedziałbym, że nie masz wyboru i doświadczanie takiej sytuacji jest Twoją karmą. Żyjemy jednak w Polsce. W kraju z dostępem do internetu. Wiesz lub możesz wiedzieć o wiele więcej niż Twoi rówieśnicy nie mający takiego przywileju. Możesz się uczyć i rozwijać za darmo. Bo to właśnie wiedza jest moim zdaniem najlepszym antidotum na niskie płace. One pojawiają się ZAWSZE tam gdzie brakuje świadomości. Uważasz, że jesteś osobą świadomą swojej wartości? Czy zatem potrafisz szybko odpowiedzieć na pytanie – dlaczego miałbyś zarabiać więcej?

Wielokrotnie zadawałem to pytanie innym ludziom. Byli zdziwieni i poruszeni. Niektórzy reagowali emocjonalnie. Dla niektórych był to nietakt. Inni próbowali szukać argumentów, choć bardzo nieporadnie. Każdy z nas chce zarabiać więcej, ale niewielu potrafi jasno odpowiedzieć, dlaczego na to zasługuje. Dlatego, że skończyłem studia? Mam uprawnienia lub certyfikaty? Pracuję rzetelnie i uczciwie? To wszystko bardzo ważne sprawy. Są na rynku przedsiębiorcy potrafiący to docenić. Czy jednak o to w tym chodzi? Ludzi posiadających takie przymioty, umiejętności czy dokumenty jest bardzo wielu. Pośród nich jesteś anonimowym ziarnkiem piasku. Dajesz pracodawcy dokładnie to co oni. Więc czemu ma płacić Ci więcej?

Odpowiedzi musisz szukać w sobie. Masz coś co wyróżnia Ciebie z tłumu innych pracowników. Coś co pozwoli Ci osiągnąć niezwykłe rezultaty. Niekoniecznie na tym stanowisku, na którym teraz jesteś. Niekoniecznie w tej właśnie firmie, w której pracujesz. Być może aby to odkryć będziesz musiał odejść lub stracić pracę, której i tak nie lubisz? Tak czy owak, nie dostaniesz więcej nie potrafiąc odpowiedzieć samemu sobie dlaczego to właśnie Ty na to zasługujesz. Zarobki to Twoja odpowiedzialność. No więc, dlaczego miałbyś zarabiać więcej?