Zdobywanie pracy (Ćwiczenie 1)

Przygotuj sobie kartkę papieru, coś do pisania i zegarek z sekundnikiem. Zadanie polega na tym, aby w ciągu dwu minut wypisać po 10 skojarzeń do każdego z podanych poniżej słów. Pisz to co przychodzi Ci do głowy, bez oceny czy cenzury. Ważne jest byś od razu zapisywał skojarzenia. Przeanalizujesz je dopiero potem. Oto słowa:

 • praca
 • pieniądze
 • szczęście
 • bogactwo

Kiedy skończysz. Oceń poszczególne skojarzenia przyznając im punkt wg następujących zasad:

 • + 1 (plus) kiedy skojarzenie będzie pozytywne
 • – 1 (minus) kiedy będzie negatywne
 • 0 (zero) kiedy zabarwienie będzie neutralne.

Bądź przy tym uważny i otwarty oraz pamiętaj, że to co tu proponuję to pomocny instrument diagnostyczny, ale jeśli chcesz głębiej zbadać swoje nastawienie i przekonania to powinieneś skorzystać z pomocy dobrego psychologa lub coacha co zresztą mocno rekomenduję.

ĆWICZENIE – PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE

Poniżej skojarzenia dla słowa „pieniądze” podane przez osobę, która ma od wielu lat problemy finansowe:

 1. lepkie -1
 2. brudne -1
 3. szare -1
 4. potrzebne 0
 5. ciężkie -1
 6. pot -1
 7. trudne -1
 8. pożądane 1
 9. możliwości 1
 10. zabawa 1

Wynik wynosi: -3

Przeważają skojarzenia negatywne. Czy osoba z takim nastawieniem jest w stanie osiągnąć sukces finansowy? Przeanalizuj w podobny sposób swoje nastawienie. Możesz wprowadzić większą ilość słów i zbadać inne obszary swojej struktury myślowej np.: kwestie aplikowania na konkretne stanowisko czy awansu.

To ćwiczenie jest ścisle powiązane z wpisem:  Zdobywanie pracy (część 1) – Głowa

Do tej pory ukazały się następujące artykuły:

 • Kasia T.

  Zrobiłam ćwiczenie z pieniędzmi i wychodzi na to, że są dla mnie kłopotem

 • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

  Kasia. Ważne jest, że problem został zidentyfikowany. Jak sobie z tym poradzić o tym w tym tygodniu w następnych artykułach.

  Powodzenia

 • Dorota

  Inspirujące ćwiczenie

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Można je stosować również w procesie podejmowania decyzji po to by lepiej zdiagnozować swoje nastawienie.

 • Asenata

  Taka refleksja…
  Łatwo o to, żeby cele, oczekiwania, wizje pracownika i pracodawcy rozbiegły się, kiedy obie strony nie poświęcą czasu na rozmowę, żeby wzajemnie się poznać. W tym ćwiczenia i rozmyślanie, w celu poznania samego siebie i pracy nad pozytywnym nastawieniem są bardzo przydatne! Tak by wiedzieć czego się chce. Niestety często po jednym spojrzeniu na CV i bez rozmowy z kandydatem, odrzuca się go… Przez to traci się czasem zdolnych pracowników, którzy może nie zrobili furory zdobywając wyższe wykształcenie, pracując na ‚super’ stanowiskach, ale robili swoje pracując kreatywnie, solidnie, uczciwie i ruszając głową.
  To takie perełki.

  Ale na pewno pozytywne nastawienie, podniesiona głowa i wytrwałość pomogą!

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Asenata. Zgadzam się z Tobą. Zza cv nie widzać człowieka. Szerzej o tym zagadnieniu za parę tygodni przy okazji „ukrytego rynku pracy”.

 • Szlachcic Jaro

  Mam pytanie, jeżeli chcę lepszej pracy, ale pieniądze nie są dla mnie problemem. Są ważne, ale nie najważniejsze, to po co mam robić to ćwiczenie? Czy mam uznać, że mogę „iść” dalej w procesie zdobywania pracy? Czy mam inne słowo wybrać? Jakie?…

  • http://www.nestorowicz.pl/ Bartosz Nestorowicz

   Stosunek do pieniądza wiele mówi o tym w jakich kierunkach powinieneś się rozwijać zawodowo. Osoby mające z nimi problem powinny unikać branży gdzie jest on najważniejszy i gdzie gdzie motywacja do pracy budowana jest w oparciu o premie i prowizje (finanse, ubezpieczenia, agresywna sprzedaż itp.). Nie wyklucza to pracy w działach sprzedaży czy marketingu ale wówczas motywatorem zamiast pieniędzy powinny być inne wartości (pomoc innym, wiara w jakość i użyteczność produktu, misja itp.).

   Generalnie zaproponowane przez mnie cztery słowa to tylko ilustracja, dzięki której jednak możesz uzyskać sporo informacji o samym sobie. Jeśli chcesz sprawdzić skuteczność tej metody to wystarczy jeśli każdorazowo kiedy chcesz wysłać swoje cv zrobisz sobie taki test. Z pewnością zobaczysz, że czasami nie pojawią się w kontekście określonej firmy do której wysyłasz swoją aplikację żadne negatywne skojarzenia, a czasami będzie ich całe mnóstwo. Nie muszę dodawać, że w tym drugim przypadku nie warto jest wysyłać swojego cv. Nie jesteś bowiem do tej propozycji wewnętrznie przekonany.